Odborné články:

Rozdiel medzi mincou a medailou

Čo je to perfin?

Ako ochrániť zbierku známok pred jej znehodnotením? 

- Účelová známka Pivovaru Michalovce z roku 1944

- Fetiše socializmu - ZBERATELIA


Som minca alebo medaila?

Viete aký je rozdiel medzi mincou a medailou?

Majú mnoho spoločného, no predsa sú iné. Mince a medaile. Človek, ktorý sa nevenuje ich zbieraniu veľakrát rozdiel nepozná. Vysvetlime si teda v krátkosti aký je medzi nimi hlavný rozdiel.

Veľmi často sa stáva, že hlavne medaile sú zamieňané za mince.

Najzásadnejším rozdielom medzi medailou a mincou je v nominálnej hodnote. Kým minca nominálnu hodnotu má, medaila nie. To znamená, že s mincou platiť môžeme, ale medailou nie.

Minca nominálnej hodnoty 10 slovenských korún. Autorom je D. Zobek.

Medaila „Banské a minciarske mesto Kremnica, autor A. HÁM je bez nominálnej hodnoty.

Medaile môže raziť nielen štátna mincovňa, ale aj súkromná firma, či dokonca fyzická osoba. Mince však má právo raziť na Slovensku len Mincovňa Kremnica po zadaní Národnej banky Slovenska.

Aj mince a aj medaile bývajú vyrazené z rôznych materiálov a v rôznych tvaroch.

Spravidla počet vyrazených mincí je násobne vyšší ako počet medailí. Predsa minca slúži primárne ako platidlo a medaila ako „spomienkový predmet“.


Viete, čo sú perfiny?

Perfin na známke nominálnej hodnoty 50 halierov zo Slovenského štátu.


Niektorí zberatelia ich volajú dierkované známky. Stretol som sa však už aj s otázkou: „Nemáte na predaj známky s dierkami, ktoré vyžrali mole?“

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo sú v skutočnosti perfiny.

Perin HF s patrí firme Henrik Franck a synovia, úč. spol., kávoviny, Bratislava.


Vznik perfinu sa datuje do 19 storočia. Na území dnešného Slovenska sa začali používať od roku 1877.

Firmy perfin používali ako ochranu pred zneužitím celiny vlastnými zamestnancami na súkromné účely. To znamená, že zakúpené známky firmou už nemohli zamestnanci použiť na súkromné listy. Perfinovaná známka mohla byť použitá len na firemnom liste.

Okienková obálka Bratislavskej všeobecnej banky. Dvojpáska 30 halierovej známky s pretlačou Slovenský štát 1939 obsahuje perfin BA/B (Bratislavaer Allgemeine Bank).

Firemná obálka s perfinom K (Michael Kann) používaný počas obdobia Slovenského štátu.

 

V podstate ide o predierovanie napríklad známky určitými písmenami, alebo monogramom. Najčastejšie sa používali iniciály danej firmy ako písmená na perfinovanej známke.

Rád odkúpim do svojej zbierky perfinované známky, alebo obálky s perfinovanými známkami.


Ako ochrániť zbierku vašich známok pred jej znehodnotením?

5 typov ako správne uskladniť poštové známky

Správne uskladnenie poštových známok pred znehodnotením nie je nič komplikované. Stačí, ak dodržíte všetky nasledujúce typy. Tieto typy sú nielen mnou overené, ale hlavne aj staršími zberateľmi. Ich skúsenosti s uskladnením známok často siahajú aj 30 - 40 rokov do minulosti. Výsledky hovoria za všetko. Známky sú počas dlhých desaťročí stále svieže s bezchybným lepom.

prvý typ: hawidka

Názov hawidka je odvodený od jej výrobcu nemeckej firmy Hawid. Ide o plastové „puzdra“ skladajúce sa z dvoch rovnakých častí, medzi ktoré sa zasunie známka. Tieto dve časti sú na jednej strane spojené zvarom. Vrchná časť je vždy priesvitná a spodná je buď priesvitná alebo čierna. Na spodnej časti môže byť nanesené lepidlo, ktoré sa aktivuje vodou. Hawidka sa tak prilepí na albumový list. Vyrába sa v rôznych veľkostiach. Najčastejšie v dlhých pásoch, z ktorých si podľa potreby môžete odrezať.

Osobne si myslím, že ide o najbezpečnejší spôsob uchovania známok a aršíkov. Lep známky sa k spodnej časti hawidky neprilepí.

druhý typ: album

Albumy so známkami umiestňujte vždy nastojato. Nechávajte medzi nimi aj kúsok voľného priestoru. Budú tak môcť dýchať. Nebudú natlačené jeden pri druhom a strany tak budú voľnejšie uložené. Známky v albumoch ukladajte vedľa seba. V žiadnom prípade nie cez seba. Podľa možností odporúčam uložiť albumy do skriniek alebo na poličky, ktoré sa uzatvárajú buď to dvierkami alebo sklom. Vďaka uzatvoreniu sa k albumom nedostane prach. Pamätajte však na to, aby mali dostatok čerstvého vzduchu.

tretí typ: svetlo

Nikdy neumiestňujte svoje známky na priame slnečné svetlo, lebo postupom času farba známok vybledne. Osobne sa snažím, aby ani albumy so známkami neboli na priamom svetle.

štvrtý typ: teplota

V miestnosti so známkami odporúčam mať teplomer. Vďaka nemu budete presne vedieť, aká je aktuálna teplota. Odporúčaná teplota pre skladovanie známok je v rozmedzí 18 až 24 °C.

Ak nemáte klimatizovanú miestnosť v lete to môže byť problém. Trochu vyššia teplota známkam neuškodí. Nemala by však presiahnuť  35 °C. Teplotu v miestnosti môžete znížiť vyvetraním. Ak ani to nepomáha snažte sa urobiť prievan. Mať ventilátor po ruke tiež nie je na škodu.

piaty typ: vlhkosť

Vlhkomer je neoddeliteľnou časťou filatelie. Môžete si ho zakúpiť buď to samostatne alebo spoločne v jednom prístroji s teplomerom. Vlhkosť v miestnosti so známkami by mala byť v rozmedzí od 40% do 65%. Pri vyššej vlhkosti hrozí poškodenie lepu známok a pleseň. Na jej reguláciu slúži takzvaný pohlcovač vlhkosti. Jeho princíp je jednoduchý. Vrchná časť priťahuje vlhkosť a tá následne odkvapkáva do nádobky v spodnej časti.

 

Nech už ide o akékoľvek zberateľské pomôcky vždy ich kupujte len od rokmi overených výrobcov. Zaplatíte síce trochu viac, ale nemusíte sa obávať znehodnotenia zbierky. Napríklad ak si kúpite nejaký lacný album od neznámeho výrobcu riskujete, že chemické zloženie strán môže poškodiť vaše známky.  Jednoducho známky sa môžu prilepiť k strane albumu.

Špičkovým výrobcom záleží na spokojnosti svojich klientov. Preto vám ponúkajú to najlepšie pre vašu zbierku. Materiál použitý k výrobe je vyvinutý práve pre bezpečné uchovanie zbierok.


Pivovar Michalovce – účelová známka na 1 liter piva

Averz účelovej známky Pivovaru Michalovce z roku 1944.

Zaujíma vás čo je vlastne účelová známka a načo konkrétne slúžila táto z Pivovaru Michalovce?

Ako už z názvu vyplýva, každá účelová známka slúžila ku konkrétnemu účelu. Tento účel bol na známke zobrazený. Buďto nejakým symbolom, alebo konkrétnym textom. Známky boli vyrábané rôznymi spôsobmi a z rôznych materiálov.

Naša účelová známka z Michalovského Pivovaru má hodnotu 1 liter piva a bola vyrazená v roku 1944. Ako materiál bol použitý hliník. Jej priemer je 27,28 mm a hmotnosť 1,84 g. Každý kus bol samostatne dodatočne po razbe číslovaný. Všetky nami evidované kusy majú zatiaľ štvormiestne číslo.

Reverz účelovej známky Pivovaru Michalovce z roku 1944.

Z rozprávania spomienok zamestnancov pivovaru sme dospeli k dvom pravdepodobným záverom používania tejto známky.

Známka slúžila pre kontrolu spotreby piva počas pracovnej doby zamestnancami. V pivovare mal zamestnanec nárok na určitý počet pív, ktoré mohol vypiť počas pracovnej doby. Každý zamestnanec dostal pred nástupom na smenu určitý počet týchto známok. Vďaka tomu vedel pivovar kontrolovať spotrebu piva vlastnými zamestnancami.

Druhou pravdepodobnou možnosťou je dávanie známky zamestnancom ako určitú časť zo mzdy. Známku teda mohli použiť na výmenu za pivo buďto priamo v pivovare, alebo aj v okolitých krčmách, ktoré čapovali michalovské pivo. Krčmár potom tieto známky nosil späť do pivovaru a tam boli vymenené za ďalšie pivo. Pravdepodobne v určitom pomere, aby aj krčmár na pive zarobil.

Ak máte viac poznatkov o tejto účelovej známke budeme radi, ak sa s nami o nich podelíte.

Radi odkúpime takéto účelové známky z Pivovaru Michalovce do našich zbierok.


Fetiše socializmu - ZBERATELIA

Rôzny ľudia. Rôzne životné príbehy a osudy. Spojuje ich však spoločná vášeň. Zberateľstvo.

O tom, ako sa kedysi za socializmu zbierali rôzne predmety je tento dokument Slovenskej televízie. Zároveň poukazuje na svet aj dnešných zberateľov.

Prajem príjemné pozeranie.

Pozri tu: https://www.youtube.com/watch?v=djDSXLHsWVE

Zdroj: youtube.com